Tak jak każdy inny instrument w zespole, przed nagraniem w studiu, struny głosowe należy odpowiednio przygotować, dbać o nie. Struny głosowe są Waszym instrumentem ale na ich działanie ma wpływ wiele czynników. Dobre samopoczucie, zdrowie, te fizyczne jak i psychiczne ( w końcu każdy ma prawo mieć gorszy dzień ) dieta, w końcu nawet dobór ubrania będzie miało wpływ na sesje nagraniową. Te czynniki mają ogromny wpływ na to jak bardzo będziemy zadowoleni z uzyskanego rezultatu. Pomijam już tu własny warsztat muzyczny, dopracowanie technik wokalnych etc., głównie dlatego iż większość wokalistów o tym dobrze już wie.

 

Zacznijmy od psychicznego nastawienia. W przed dzień nagrań dobrze jest pójść wypoczętym do łóżka o rozsądnej godzinie. Starajcie zapomnieć o sąsiadce która z rana wrzeszczy na kota, o panach z kosiarką hałasujących wniebogłosy, skupcie się na pozytywach, idziecie w końcu do studia nagrać własną płytę! 

 

W sam dzień nagrania ubierzcie się lekko, przede wszystkim wygodnie. Żadnych ciasnych strojów które będą was ograniczały fizycznie i krępowały ruch i przede wszystkim oddech. Luźne sportowe buty, klapki a w studiu nawet na bosaka, jak kto woli.

 

Co do diety to proponuje na 3-4 dni przed nagraniem odstawić wszystkie przetwory mleczne. Nie polecam też lodów w żadnej postaci. Odstawiamy też palenie. Wszystkie napoje czy posiłki z cytrusami też odstawiamy. Wszelkiego rodzaju cytrusy wysuszają gardło. Bardzo pikantne lub przyprawione produkty spożywcze mogą podirytować gardło. Bezpośrednio w dniu nagrania polecam odstawić napoje gazowane, alkohol oraz uważać na spożycie soli oraz odradzam spożywanie zimnych napojów. 

 

Co można spożywać? Większość herbat ziołowych ciepłych ( nie gorących ) oraz po prostu woda mineralna w temperaturze pokojowej. Drób, ryby, jabłka, jajka oraz ryż są rozsądnymi produktami dla wokalistów. Miód do herbaty pomoże złagodzić objawy irytacji gardła. 

 

Jako wokalista wejdź na spokojnie do studia, zapoznaj się z nim, znajdź swój kąt :) 

 

Spójrzcie dokładnie na tekst, zastanówcie się jakie emocje w danej linijce on niesie. Spróbujcie swoim wokalem opowiedzieć historie która zachęci słuchacza do słuchania dalej i dalej. Nawet najczystszy wokal bez odpowiedniej dozy emocji straci na wartości. Czystość wokalu można poprawić, emocji już nie. Wyobraźmy sobie odbiorcę do którego kierujemy nasz przekaz. 

 

Jednym z kluczowych technicznych aspektów nagrania wokalu jest odpowiedni mikrofon, wybierzmy taki który będzie komplementował naszej barwie głosu a nie tylko rejestrował go. Warto się umówić z realizatorem i wypróbować kilka opcji. Tak samo jak warto mieć odpowiedni miks w słuchawkach z którym będziemy się czuć pewnie. Pamiętajmy o dykcji, tak aby przekaz był zrozumiały.

 

Wdech i wydech……kontrola nad własnym oddechem. Zrelaksuj się przed mikrofonem, podejdź do niego, osłuchaj się. 

04 lipca 2017
Wokalisto - przygotuj się do sesji nagraniowej

SADECKI MUSIC STUDIO